“УВАГА – ДІТИ НА ДОРОЗІ”
У вересні на вулицях міста відчутно більшає маленьких пішоходів, які після канікул знову поспішають на навчання. Щоб ця дорога до школи була безпечною, і дітям, і водіям слід неухильно дотримуватися правил руху. Власне, ця тема і була наскрізною міжнародного «круглого столу» «Навчання безпеці дорожнього руху в школах. Кращі практики», який відбувся в Одесі у четвер. Ініціатором такої розмови виступив ще зовсім молодий (існує лише півроку) Фонд сприяння безпеці дорожнього руху. До організації і проведення заходу охоче долучилося управління Державтоінспекції ГУ МВС України в Одеській області.
Поведінка дітлахів на дорогах завжди непередбачувана, і вони є найнезахищенішою категорією учасників руху. Часом вибігають на проїжджу частину з будинків, кущів, із-за транспорту, що стоїть на узбіччі. Малеча зазвичай відволікається на цікаві для неї предмети, не звертаючи уваги на те, що діється довкола. Враховуючи ці нюанси, учасники «круглого столу» зосередилися на трьох важливих питаннях: навчання безпеки руху на дорогах в рамках існуючих шкільних предметів; міжвідомчий підхід до профілактики дитячого травматизму на вулиці та успішний міжнародний досвід відповідного навчання.
З’ясувалися досить цікаві речі. Виявляється, найбільш проінформовані про правила поводження на дорозі маленькі естонці. «В їхніх школах правила дорожнього руху гармонічно інтегровані в різні навчальні дисципліни. До того ж, на законодавчому рівні закріплено норму, яка зобов’язує всіх дітей з наближенням сутінків чіпляти на одяг спеціальні знаки, що відбивають світло. Адже більша кількість ДТП трапляється саме у темну пору доби», — зазначила гостя з Харкова Марія Івченко, керівник департаменту зовнішніх зв’язків громадської організації «Товариство учасників руху». А в самому Харкові, добре пам’ятаючи, що чужої біди не буває, проблему дорожніх пригод взялися вирішувати самі городяни, які активно надсилають в різні установи свої пропозиції щодо встановлення чи знесення певних дорожніх знаків. Саме завдяки їхній активній взаємодії у більшості населених пунктів вдалося вирішити проблему «номер один» для всієї України: неконтрольоване встановлення рекламних щитів та біл-бордів, які своїми розмірами закривали водіям нормальну видимість з вікна та сприяли створенню аварійних ситуацій. Якщо в Естонії діяли через школярів, то у Вірменії взялися за чиновників, власників так званих «блатних» номерів та крутих авто. Перевиховати добродіїв, які ще з молоком матері всотали думку, що їм усе дозволено, взявся тамтешній прем’єр-міністр. І зовсім не «батогом», а власним прикладом. Як повідомив голова секретаріату Національної ради безпеки дорожнього руху Вірменії Погос Шагінян, державний службовець, сідаючи на заднє сидіння авто, почав постійно користуватися паском безпеки. Гарна реклама подібної законослухняності дала добрі результати: буквально за місяць пристібатися почали всі члени уряду і співробітники міністерств.