Куріння як соціальна проблема суспільства
Сто двадцять тисяч гине в Україні
Щорік од цигарок, немов страшна
Живих людей викошує війна!
Вдихання диму, нібито спокійні,
В легенях викликають конвульсійні
Стискання альвеол, мов сатана
Курцям петлю на шию напина!
Дослідження МОЗ України виявило, що куріння є однією з найбільш поширених шкідливих звичок в Україні: лише близько 24% молоді ніколи не курили цигарок.
За даними дослідження, що здійснювалося за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), майже 21% опитаних віком від 14 до 34 років зазначили, що курять. Близько 54% з тих, хто нині не курить, хоч раз пробували тютюнову продукцію: звичайні сигарети, кальяни чи вейпи. Частка молоді, що ніколи не курила, незначна – усього 24.3%. Тож тютюнопаління є однією з найбільш поширених шкідливих звичок української молоді.
У нашому ліцеї в рамках тижня профілактики тютюнокуріння було проведено опитування учнів 11-го класу стосовно даної проблеми та їх ставлення до неї. В анкетуванні взяли участь 18 старшокласників 16-17 років (однакова кількість хлопців та дівчат).
На питання «Як ти вважаєш, чому курять учні?» відповіді розподілилися так: щоб здаватися дорослими і незалежними – 7 учнів; щоб підтримати компанію – 6; щоб не сміялися і не вважали слабким – 1; щоб випробувати відчуття – 7; щоб бути таким, як усі – 5; це модно – 3; подобається курити – 1.
При встановленні ставлення учнів до куріння виявилося, що ніколи не курили 7 учнів; курили, але кинули – 4; курять на даний момент – 3 (з них час від часу – 1, систематично (в середньому пів пачки в день) – 2 учні).
З числа учнів, які курили або курять, 3 не приховують цього зовсім, 3 приховують від батьків і педагогів.
На питання «Чи курять члени твоєї родини?» 8 учнів відповіли, що не курять; 3 вказали , що курять, зокрема і в будинку; 6 повідомили, що курять, але за межами будинку. Примітно, що у більшості учнів, які курять або курили, в родині ніхто не курить.
Серед аргументів, які могли б спонукати курця кинути курити, опитувані визначилися таким чином: таке саме рішення друзів – 2; смерть від раку легень когось із близьких – 5; переконливі докази батьків, членів родини – 3; переконливі докази викладачів – 1; приклад батьків – 1; серйозне усвідомлення цієї проблеми – 1.
Серед шкідливих речовин тютюнового диму було названо наступні: смоли (8), тютюн (4), аміак (10), нікотин (9), миш’як (2), бензол (1).
А от серед органів, які уражаються під час куріння, учні назвали легені (14), трахею (2) і лише 1 опитуваний назвав серце, бронхи, шлунок, ротову порожнину, печінку, статеві органи..
Всі учні зазначили, що куріння шкодить і курцеві і його оточенню. У 4-х учнів протягом останнього місяця дуже часто виникали ситуації, коли їм пропонували закурити, у 6-ти учнів таких ситуацій було кілька, у 7-ми – не виникало жодної. 14 учнів зазначили, що утриматися від куріння тим, хто не курить, зовсім не складно, а 2 вважають, що складно, але можна.
На питання «Що, на твій погляд, могло б допомогти учням не почати курити?» старшокласники відповіли так: компанія друзів, яка не курить – 13; увага з боку батьків – 7; любов – 3; спеціальні уроки, цікаві заходи та небажання грошових витрат – по 1.
10 опитуваних вказали, що вони отримують цілком достатньо цікавої та корисної інформації про куріння, 1 хотів би дізнатися більше, 2 зазначили, що такої інформації дуже мало.