Протидія упередженому ставленню до осіб,
які належать до ромської національної меншини
Рада Європи та Європейський Союз приділяють значну увагу питанням захисту прав і свобод національних меншин, зокрема інтеграції в суспільне життя ромської національної меншини.
На відміну від більшості національних меншин роми не мають власної державності. Ромська національна меншина є другою за чисельністю національною меншиною, яка зазнала геноциду під час Другої світової війни. Дискримінація ромів у деяких державах Європи спричинила послаблення їх інтегрованості та маргіналізацію. Все це призвело до того, що ромська національна меншина є найбільш соціально вразливою національною меншиною в Європі.
Інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини на сьогодні є соціально значущим питанням.
Роми в Україні мають ті ж проблеми, що і представники цієї національної меншини в інших державах Європи, зокрема: низький освітній рівень, високий рівень безробіття, незадовільний стан здоров’я, відсутність у більшості ромів документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство, свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану, низький рівень житлово-побутових умов, наявність фактів упередженого ставлення до ромів.
Указом Президента України від 8 квітня 2013 року №201/2013 схвалена «Стратегія захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року», метою якої є визначення засад захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини шляхом забезпечення рівних прав і можливостей для її участі в соціально-економічному та культурному житті держави, а також активізації співпраці з громадськими об’єднаннями ромів. Принциповість цієї Стратегії полягає в тому, що вона направлена на:
– пріоритетність прав і свобод людини;
– забезпечення прав національних меншин з урахуванням того, що політичні, громадянські, економічні, соціальні та культурні права є універсальними, неподільними, взаємозалежними та взаємопов’язаними;
– рівність громадян перед законом;
– одержання вимог законодавства у сфері міжнаціональних відносин та захисту прав національних меншин;
– недискримінація та толерантність;
– взаємодія органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування з громадськими об’єднаннями ромів під час вирішення питань, що стосуються інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини;
– дотримання зобов’язань за міжнародними договорами України у сфері захисту прав людини та національних меншин.
Що стосується завдань «Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року», то одним з основних є правовий захист ромів, який спрямований на:
– залучення в установленому порядку представників громадських об’єднань ромів до участі у вирішенні питань суспільного життя, зокрема до розроблення та обговорення відповідних проектів актів і рішень, що впливають на становище ромської національної меншини;
– підвищення рівня правової обізнаності ромів;
– здійснення заходів щодо запобігання дискримінації ромів.