В рідній мові вся твоя душа, вся твоя дорога,
вся Вітчизна!
Без мови рідної, юначе,
й народу нашого нема…
В. Сосюра
Міжнародний день рідної мови відносно молоде свято – до календарів усього світу воно ввійшло тільки у 1999 році. І в Україні воно також лише почало писати свою історію, хоча сама проблема української мови на українських землях нараховує кілька століть.
«Мови – це важливо!» – цей вислів обрано ЮНЕСКО гаслом Міжнародного дня рідної мови. Метою Міжнародного дня рідної мови є сприяння мовній різноманітності світу і стимулювання вивчення іноземних мов населенням різних країн. ЮНЕСКО виступило за зближення культур і їх активну взаємодію, зокрема, в мовних питаннях, оскільки саме мови вважаються важливим інструментом розвитку духовної спадщини Планети.
Мова для кожного народу стає ніби другою природою, що оточує його, живе з ним всюди і завжди. Без неї, як і без сонця, повітря, рослин, людина не може існувати. Як великим нещастям обертається нищення природи, так і боляче б’є по народові зречення рідної мови чи навіть неповага до неї, що є рівноцінним неповазі до батька й матері.
Аби поринути у таємниці українського слова, учні 5-х класів, а також 3а класу взяли участь у тематичних брейн-рингах під гаслом «Я люблю рідну мову». Команди «Префікси» і «Суфікси» змагалися у знанні прислів’їв, приказок та фразеологізмів, відгадували загадки та метаграми, складали «піраміди слів». Цікавими були завдання з тлумачними словниками і «чарівна скринька», складання логічних текстів та гра «встав числівник». Учні 5а класу навіть співали українські народні пісні. І, звичайно, було багато запитань з курсу української мови.
Такі заходи сприяють розвитку в дітей зацікавлення рідною мовою, бажання читати, знайомитися з фольклором, а також вміння діяти командою, співпрацювати, допомагати один одному, шукати правильну відповідь, дотримуватися правил гри, виховують толерантність, наполегливість, патріотизм тощо.