Толерантність – норма сучасного цивілізованого світу
Толерантність – це чеснота, якої так не вистачає в нашому неспокійному світі. Однак ми маємо визнати, що є різниця між словами tolerance –толерантність і tolerate – вседозволеність. Ваша ввічлива толерантність не дає людині права робити щось погане, і також ваша толерантність не вимагає від вас зносити чиїсь погані вчинки. Ця різниця є основоположною в розумінні цієї важливої чесноти.
Рассел М. Нельсон
16 листопада оголошено Міжнародним днем толерантності.
До цього дня у 9-х класах було проведено анкетування. Із 34-х опитаних 9 не знали значення слова «толерантність». Серед визначень толерантності переважає ввічливість, вихованість; рідше вказували на повагу до особистості, терпимість, вміння переконувати не нав’язуючи насильно своєї думки.
На питання «що породжує насильство і жорстокість?» найчастіше вказували на заздрість, ненависть, безкарність, несприйняття чужих проблем, безсердечність, невміння стримувати свої емоції, адекватно розв’язувати конфлікти тощо.
Основними причинами конфліктів вважають:
· проблема соціальних відмінностей – 11;
· проблема віку – 10;
· проблема різних точок зору – 25;
· проблема релігії – 9;
· проблема зовнішності – 9;
· проблема національності, раси – 11;
· проблема батьків і дітей – 11;
· проблема політики – 1.
Серед якостей, якими має володіти людина, щоб проявляти толерантність, респонденти назвали: вихованість, взаємоповагу, взаєморозуміння, доброзичливість, здатність на компроміс, доброту, ввічливість, милосердя, дисциплінованість, терпіння, стриманість, уміння слухати і поступатися, врівноваженість, впевненість у собі, кмітливість, інтелігентність, порядність, чесність, щедрість, відвертість, тактовність, чуйність.
Учні 8-го та 11-го класу взяли участь у тестуванні «Наскільки Ви толерантні?». Дві третини школярів отримали такий результат (6-12 балів):
· Ви спроможні відстоювати свою точку зору і вести діалог, змінювати свою думку, якщо це необхідно. Хоча іноді можете бути і занадто різким, нечемним до свого співрозмовника. В такі моменти Ви справді можете виграти суперечку з людиною більш слабкого характеру. Але чи варто одержувати перемогу таким чином, якщо цього можна досягти, не принижуючи чиєїсь гідності?
Одна третина учнів має такі результати тесту (14-18 балів):
· Твердість Ваших переконань поєднується з Вашою толерантністю. Ви можете прийняти будь-яку ідею, з розумінням поставитеся до неочікуваного вчинку, навіть якщо Ви його не схвалюєте. Ви досить критично ставитесь до своєї думки і здатні з повагою і тактом відмовитись від поглядів, які, як виявляється, були помилковими.
Даємо опис характеру, який набирає мінімальну кількість балів (0-4 бали). І хоча серед опитаних не було жодного з таким показником, проблема залишається досить актуальною. Слід зауважити, що кількість учнів, які взяли участь у тестуванні, малочисельна, а тому важко говорити про ситуацію у закладі загалом.
· Ви безкомпромісний та упертий. Де б Ви не перебували, створюється таке враження, що Ви намагаєтесь усім нав’язати свої думки. Ви можете виявити агресію, навіть підвищити голос, аби досягти своєї мети, тому з Вами важко підтримувати стосунки тим, хто дотримується іншої точки зору, хто не погоджується з тим, що Ви робите.