Курити – здоров’я губити
Найдорожчий, безцінний скарб, що має людина – це здоров’я. Кажуть, що здоров’я для людини – це ще не все, але все решта без здоров’я – ніщо. На жаль, часто людина забуває про це, а інколи навіть і не здогадується, що своїми діями завдає шкоди не тільки своєму здоров’ю, а й здоров’ю оточуючих. А що ж шкодить нашому здоров’ю? Одним із факторів є куріння.
З 4-го по 8-ме лютого у школі проходив тиждень профілактики куріння. Протягом тижня відбулося кілька заходів, метою яких було виявлення знань учнів про цю проблему, інформування про шкоду, яку завдає організмові і довкіллю ця згубна звичка, а також спроба переконати школярів, що є безліч цікавих справ, які є чудовою альтернативою такому заняттю як куріння.
Серед учнів 5-6 класів було проведено усне опитування «Чи знаєш ти про небезпеку?», серед учнів 7-9 класів – анкетування «Куріння – загроза здоров’ю», а серед учнів 10-11 класів – анкетування «Куріння як соціальна проблема суспільства» (результати див. нижче)
На уроках української мови учні середньої ланки писали диктанти «Курити – здоров’я губити».
Учні 5а класу підготували сценку «Нечоловіча справа», з якою виступили у всіх початкових класах. У ній п’ятикласники показали, який згубний вплив має куріння на дитячий організм, і порадили молодшим школярам займатися спортом та іншими цікавими справами.
Шестикласники провели конференцію «Чи варто курити?», на яку запросили учнів 7-го класу. Учні розповідали про куріння з точки зору істориків, соціолога, лікаря, еколога тощо. Всі присутні дізналися історію появи цієї звички на території України, про склад тютюнового диму, його вплив на організм курця та багато інших достовірних фактів про цю проблему. Розглядалися також найпоширеніші міфи про так звану «користь» куріння і шестикласники на основі наукових досліджень спростовували ці твердження. Захід проводився у цікавій ігровій формі. До учнів завітав «цар» Петро І і розповів як куріння сприяло його загибелі. «Фокусник» випускав на сцену «ілюзії» про куріння і за його ж велінням вони зникали під тиском неспростовних фактів.
У коридорі школи було оформлено виставку сигналів-блискавок «Смерть на кінчику цигарки» та плакатів «Цигарка – ворог, куріння – смерть»
Щоб дух завжди здоровим був,
А тіло не знівечилось в руїни.
Єднаймось, молодь, за здоров’я
Твоє, моє і цілої країни!
РЕЗУЛЬТАТИ АНКЕТУВАННЯ
учнів 10-11 класів «Куріння як соціальна проблема суспільства»,
в рамках тижня профілактики куріння 05.02.2019 року
В опитуванні брав участь 31 учень
(14 дівчат та 17 хлопців віком 15-17 років)
Серед причин, чому учні курять, було названо наступні: щоб здаватися дорослими і незалежними – 22 учні; щоб підтримати компанію – 10 учнів; щоб не сміялися і не вважали слабким – 4 учні; подобається реклама сигарет – 1 учень; щоб випробувати задоволення – 5 учнів; щоб бути таким, як усі – 8 учнів; це модно – 5 учнів.
Своє ставлення до куріння учні висловили таким чином: ніколи не курили – 20 учнів; курили, але покинули – 3 учні; курять час від часу (1-2 сигарети на тиждень) – 5 учнів; курить систематично (1-2 сигарети на день) – 1 учень.
Вікові межі першої спроби куріння коливаються від 8 до 16 років.
4 учнів приховують факти куріння від своїх батьків, 3 з них приховують ще й від учителів, а 1 – і від друзів. 2 учнів взагалі не приховують.
На питання «Чи курять члени твоєї родини?» 13 учнів відповіли позитивно, 18 – негативно.
На питання «Що могло б спонукати тебе кинути курити?» були такі відповіді: таке саме рішення друзів – 1 учень, смерть від раку легень когось із близьких – 7 учнів, переконливі докази батьків, членів родини – 2 учні; переконливі докази вчителів – 2 учні; цікаві дотепні передачі по телебаченню і радіо – 1 учень; цікава література – 1 учень; приклад батьків – 2 учні.
Серед основних шкідливих речовин тютюнового диму було названо: нікотин – 17 учнів, смоли – 10 учнів, шкідливі добавки – 2 учні, чадний газ – 1 учень, миш’як – 1 учень, не знали жодної – 5 учнів.
На питання «Які органи уражаються під час куріння?» учні відповіли так: легені – 27 учнів; серце – 5 учнів; судини, трахея, бронхи, ротова порожнина, шлунок, мозок, нирки, внутрішні органи, статеві органи, весь організм – по 1-2 учні.
При визначенні кому шкодить куріння, 30 учнів вказали на шкоду і курцеві, і його оточенню; 1 учень – тільки оточенню.
Протягом останнього місяця 5-ти учням дуже часто пропонували закурити, 10-ти учням – кілька разів, 16-ти учням не пропонували зовсім.
На питання «Наскільки складно утримуватися від куріння учням, які не курять?» 26 учнів відповіли, що в цьому немає нічого складного; 5 учнів – складно, але можна.
На питання «Що могло б допомогти учням не почати курити?» старшокласники відповіли таким чином: допомога медиків – 1 учень; спеціальні уроки – 4 учні; увага з боку батьків – 14 учнів; компанія друзів, які не курять – 23 учні; цікаві заходи – 3 учні; любов – 9 учнів.
18 учнів вказали, що вони отримують цілком достатньо цікавої та корисної інформації про куріння; 13 учнів хотіли б, щоб такої інформації було більше.
РЕЗУЛЬТАТИ АНКЕТУВАННЯ
«Куріння – загроза здоров’ю»,
проведеного серед учнів 7-9 класів в рамках тижня профілактики куріння
06.02-07.02.2019 року
В опитуванні взяли участь 84 учні.
1. Під час куріння людина вдихає той же отруйний газ, що міститься у вихлопних газах автомобільного двигуна. Як називається цей газ? (Чадний газ)
Правильно відповіли 9 учнів, неправильно – 30 учнів, не знають – 45 учнів.
2. Скільки відомих канцерогенних речовин міститься в середньому в одній сигареті? (15)
Правильно відповіли – 23 учні, неправильно – 61 учень.
3. Який орган, поряд із легенями, найбільше страждає від наслідків куріння? (Серце)
Правильно відповів 31 учень, назвали інші органи (більшість назвали печінку) – 43 учні, не знають – 10 учнів.
4. Вірно чи ні, що фізичні вправи зводять нанівець шкідливий вплив куріння? (Ні)
Правильно відповіли 68 учнів, неправильно відповіли 5 учнів, вважають, що шкода буде менша – 2 учні, не знають відповіді зовсім – 9 учнів.
5. Якщо людина викурює пачку на день щодня протягом року, скільки смоли осідає в його легенях? (Близько 1 літра)
Правильно відповіли 13 учнів, неправильно – 62 учні, не знають відповіді – 9 учнів.
6. Вірно чи ні, що тютюнокуріння викликає сильне звикання? (Так)
Всі учні відповіли правильно.
7. Назвіть хоча б одну з небезпек куріння для вагітних жінок.
78 учнів назвали можливу втрату дитини (викидень, народження мертвої дитини тощо) або народження хворої дитини; 6 учнів не знали відповіді.
8. Який відсоток курців заявляє, що хотіли б кинути курити? (85%)
Правильно відповіли 33 учні, неправильно – 51 учень.
9. Який відсоток складають курці серед підлітків? (10%)
Правильно відповіли – 2 учні, інші відповіді (значно завищені) – 82 учні.
10. Що означає «пасивне куріння»?
Правильно відповіли – 37 учнів, відповіли неправильно або зовсім не знають – 47 учнів.
11. Вірно чи ні, що чим більше людина знає про куріння, тим менша ймовірність, що вона почне курити? (Так)
Так – 39 учнів, ні – 40 учнів, не знаю – 5 учнів.
12. Назвіть щонайменше три речі, які неможливо робити водночас з курінням.
Відповіді були такими: бігати – 39 учнів; займатися спортом – 22 учні; їсти, пити – 32 учні; спати – 14 учнів; плавати – 11 учнів; чистити зуби – 2 учні; їздити – 1 учень; стрибати – 6 учнів; говорити – 10 учнів; сміятися – 6 учнів; народжувати – 3 учні; мити посуд – 1 учень; ковтати – 4 учні; працювати з легкозаймистими речовинами – 1 учень.
13. Назвіть щонайменше три причини, чому підлітки воліють не курити?
Назвали такі причини: страх, щоб не захворіти (і не померти) – 63 учні; батьки не дозволяють – 16 учнів; дорого – 11 учнів; можливе безпліддя – 4 учні; неприємний запах – 8 учнів; це не гарно – 7 учнів; негативний вплив на зуби – 4 учні; погіршення зору – 2 учні; передчасне старіння – 3 учні; звикання – 2 учні; осуд оточуючих – 1 учень.
14. Скільки сигарет потрібно для того, щоб порушити нормальний баланс повітря і крові в легенях? (1)
Правильно відповіли 17 учнів, неправильно (дуже завищено) – 67 учнів.