Голокост – злочин проти людства
Це Голокост – всього одне лиш слово,
Та його сенс – пекучий болі жар,
Вбивали всіх!.. старого і малого,
І мало хто життя порятував.
ГОЛОКОСТ (з англ. holocaust – винищення, всеспалення) – термін, яким світова історіографія називає геноцид євреїв, здійснюваний нацистами в роки Другої світової війни. У ширшому розумінні, голокост – систематичне гоніння і знищення людей за ознакою їхньої расової, етнічної, національної приналежності, сексуальної орієнтації або генетичного типу як неповноцінних, шкідливих.
Голокост був втіленням гітлерівської політики «остаточного розв’язання єврейського питання». Єврейські громади було знищено фактично в усіх країнах Європи, окупованих гітлерівцями, крім Данії та Італії. Євреїв або ж одразу масово розстрілювали, або спочатку «концентрували» в гетто, а потім відправляли до таборів смерті Освенцім, Майданек, Хелмно, Белжец, Собібор, Треблінка. За статистикою, нацисти закатували 6 млн євреїв (1,5 млн з них були діти). Було знищено майже все єврейське населення Польщі (3 млн осіб), а також Румунії, Угорщини, Греції, Югославії, Чехословаччини, значну частину євреїв Франції, Нідерландів, Бельгії, СРСР. За період гітлерівської окупації в Україні загинуло 1 млн 600 тис. євреїв. Нацистські злочини проти людства стали широко відомі світові вже на Нюрнберзькому процесі 1945–1946, де було визнано й особливу жахливість Голокосту.
27 січняі в Україні і світі відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту.
Цей День проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року, співавторами якої виступили 100 держав, в пам’ять про жертв нацистського терору під час Другої світової війни. Україна на державному рівні приєдналася до відзначення цієї міжнародної дати у 2012 році.
Дата 27 січня обрана не випадково: саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма.
Світова спільнота цього дня не тільки згадує жертв людиноненависницької політики, але й засвідчує прагнення до боротьби з антисемітизмом, расизмом та всіма іншими формами нетерпимості, які можуть призвести до цілеспрямованого насилля стосовно окремої групи людей.
Люди мають знати про переломні та трагічні моменти у нашій історії, адже тільки усвідомлюючи минуле, можна розраховувати на мир та єдність у майбутньому.
Саме з цією метою у нашому ліцеї педагогом-організатором Бондаренко О. М. було проведено інформаційні години «Трагедія. Історія. Пам’ять» у 8-му та 10-му класах. Учні ознайомилися з причинами та можливостями виникнення Голокосту, його суттю та механізмом здійснення. Також було презентовано літературу, присвячену тим трагічним подіям. Зі сльозами на очах переглядали діти світлини, зроблені у гетто, концтаборах, які дали змогу повніше відчути всю жахливість людського відчаю, страху і беззахисності.
У бібліотеці ліцею оформлено виставку тематичної літератури «Голокост: біль втрачених поколінь»
Голокост нам треба пам’ятати
Адже пам’ять – то є наша совість.
Помилок таких не допускати
Не писати геноциду повість