Тихо ступає життя у полин
і лине Чорнобильський дзвін…
…Не вій, вітре, з України на чужії доли.
Вже не будемо щасливі, веселі ніколи.
Не вій, вітре, з України, не плоди отруту.
Маємо ми всенародну, всепланетну смуту.
Не вій, вітре, з України, не тривож могили.
Саркофагом із бетону ми рану накрили.
За здоров’я, що спливає, як дніпрові води…
…Не вій, вітре, з України, — збережи народи.
26 квітня 2021 року виповнюється 35 років з моменту аварії на Чорнобильській АЕС, яка вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики, як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком.
Під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два вибухи. В атмосферу Землі вирвалась хмара радіоактивного пилу. Вітер поніс на північний захід небезпечні радіоактивні ізотопи, які осідали на землю, проникали у воду.
Аварія на Чорнобильській АЕС призвела до непоправних медичних, економічних і соціальних і гуманітарних наслідків. За екологічними наслідками аварія переросла у планетарну катастрофу: радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи.
Чорнобиль – це не лише велика трагедія, а й символ безмежної мужності багатьох тисяч наших земляків — пожежників, експлуатаційного персоналу ЧАЕС, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які вирушили назустріч невідомій небезпеці, виявивши жертовність та високий патріотизм зупиняючи ядерну катастрофу. Ризикуючи власним життям та здоров’ям, вони виконали свій обов’язок і захистили людство від згубного впливу й подальшого розповсюдження радіації.
До річниці катастрофи на ЧАЕС, з метою вшанування героїв Чорнобиля та екологічного виховання учнів, в нашому закладі було проведено ряд заходів.
Так, учні 1-го класу взяли участь у трудовому челенджі «Краса навколо залежить від нас», учні 2-4 класів у конкурсах малюнків: «Збережемо наше довкілля разом» (2б клас), «Не пошкодь, бо пізно буде. Бережіть природу, люди!» (3а клас), «Чорнобильська катастрофа. Погляд у майбутнє» (4 клас).
Малюнки дивіться у фотогалереї
Оскільки заходи проводилися в дистанційному режимі, то для дітей було організовано онлайн-перегляд і обговорення відеоматеріалів про аварію на Чорнобильській АЕС: «Дітям про аварію на ЧАЕС» (2б клас), «П’ять вражаючих фактів про Чорнобиль» (7б клас), «Чорнобильська катастрофа: історія про трагедію» (3б клас), «Чорнобиль. Біль і трагедія України» (7а клас) та ін..
З учнями 6-го класу було проведено онлайн-годину «Слідами Чорнобиля. 35 років після катастрофи: трагедія, подвиг, пам’ять…», з учнями 8-го класу – годину спілкування «Уроки пам’яті Чорнобиля», 7а класу – «Чорнобильські дзвони» тощо.
Десятикласники взяли участь в онлайн-дискусії «Поріс Чорнобиль нашою бідою», учні 4-го класу – в конкурсі есе «Чорнобиль – рай для природи» (кращі твори дивіться в окремій статті).
Бібліотекарем закладу Пономаренко О. І. створено мультимедійну презентацію «Чорнобиль. Без права на забуття», яка розміщена на сайті ліцею.
Ліга старшокласників Черкащини оголосила відео-челендж «Чорнобилю 35», до якого долучилися й учні нашого закладу.
Хай стане мир міцнішим у стократ,
Хай над землею чисте небо буде.
Чорнобиль – попередження, набат, –
Його уроків людство не забуде.