Матінко моя єдина, ти для мене цілий світ!
У другу неділю травня українці відзначають день найдорожчої для кожного з нас людини – матері. І здається цілком природним, що в нас є таке свято.
В Україні офіційно День матері почали святкувати з 2000 року. Саме тоді було постановлено вітати наших матусь у другу неділю травня. Але ідея виникла набагато раніше. У 1928 році Союз українок Канади вирішив вшанувати мам. Отже, перший День матері святкували українці з діаспори. Однак уже наступного року дійство відбулося у Львові, і знову ініціатором стала жінка – редакторка тижневика «Жіноча доля» Олена Кисилевська. Того ж року Союз українок посприяв поширенню свята по всій західній Україні. Під їхнім патронатом різноманітні молодіжні та культурні організації влаштовували гучні заходи, аби вшанувати рідних матусь.
З приходом радянської влади День матері заборонила влада. Його не святкували впродовж майже 50 років. Коли Україна нарешті здобула незалежність, громадські організації, серед яких був той самий Союз українок, повернули свято українцям.
Чому мами заслужили на таке особливе ставлення – очевидно. Але на державному рівні символізм свята набуває глобальніших обрисів. Держава, чи то народ, вбачає в матері берегиню роду, спадщини, культурних цінностей, традицій і звичаїв, які вона передає своїм дітям. В їхніх руках – продовження роду та виховання достойних членів суспільства. Крім того, українські мами – справжні захисниці! Не має такого роду чи виду військ у Збройних Силах України, де б не проходили військову службу жінки.
Цікаво, що День матері відзначають не тільки на державному рівні, а й на релігійному. Напевно, травень не випадково обрали для цього свята – це місяць Пречистої Діви Марії, до якої ще українські козаки та князі звертались за допомогою та заступництвом. Навіть для древніх слов’ян цей місяць був особливим: вони вважали, що природа-мати пишно одягає свою дочку-землю квітами та зеленню, щоб та дарувала людям життя.
День матері – це день, коли ми можемо подякувати нашим мамам за все те добре, що вони для нас зробили, за їхні самопожертву та любов (з Інтернету).
У нашому ліцеї до Дня матері відбувся конкурс читців «Перед матір’ю я голову схиляю, матері вклоняюсь до землі», в якому взяли участь 40 учнів 1-10 класів. Надзвичайно зворушливо і ласкаво звучали рядки, присвячені найдорожчій на землі людині. Діти не просто декламували вірші, вони вкладали в ці римовані рядочки всю свою душу, своє серце, свою любов до матусі. Тому членам журі надзвичайно складно було визначити переможців конкурсу. І все ж ними стали: Кирилюк Вікторія (10 клас), Сокур Поліна (4 клас), Бариш Альбіна (3б клас), Бабушко Дар’я (3б клас), Ликова Софія (3б клас), Коваль Поліна (3а клас), Ставецький Давид (3а клас), Кузьменко Софія (3а клас), П’явка Софія (2б клас), Демура Вероніка (2б клас), Мацепа Евеліна (2а клас), Бліндар Дар’я (1 клас), Зінченко Вікторія (1 клас).
Також з метою вшанування творчих родин, вивчення та популяризації родинної творчості, підвищення рівня духовного та культурного розвитку сім’ї в суспільстві, до цього дня було організовано виставку сімейної творчості «Родинні рукотвори» серед учнів 1-5 класів. На ній було представлено чудові вишивки, сувеніри, ляльки та інші іграшки, плетені речі, прикраси, картини, аплікації, зроблені дітьми, їх батьками, бабусями тощо.